حضرت آیت الله خامنه ای

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی

با عرض سلام و تحیت

به استحضار عالی می رساند که دیوان عدالت اداری، طی احکامی کدهای خدمات داروسازان (در داروخانه و بیمارستان) را از کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت که ملاک تعرفه گذاری خدمات همه گروه های پزشکی در کشور است را باطل نمود.

حضرتعالی استحضار دارید که ده ها سال است در کشور ما ارزش گذاری خدمات شاغلان حرفه های پزشکی و پیراپزشکی (از قبیل: پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، مامایی،‌ تغذیه، فیزیوتراپی و توانبخشی) در مطب ها و موسسات پزشکی (از جمله داروخانه ها)، به تشخیص وزارت بهداشت و بر اساس قوانین (قانون تشکیلات و وظایف وزارت بهداشت و قانون بیمه همگانی خدمات درمانی) انجام می شود.

متاسفانه ورود هیات عمومی دیوان عدالت اداری به حیطه تخصصی وزارت بهداشت و تصمیم گیری در مورد کیفیت خدمات داروسازان در داروخانه و بخش های بیمارستان، به این منجر شده که با حذف عناوین خدمات داروسازان از بین همه خدمات پیش گفت و تلقی داروخانه فقط به عنوان محل فروش کالا، امنیت شغلی بیش از ۲۰ هزار داروساز در کشور به خطر می افتد و آینده شغلی هزاران دانشجوی داروسازی تباه می شود.

ای رهبر حکیم، صدها سال در دنیا تلاش شد تا نگاه به فارغ التحصیلان رشته داروسازی از داروفروش به داروساز  ارائه کننده خدمات سلامت تغییر پیدا کند. در کشور ما نیز در سال های پس از انقلاب شکوه مند اسلامی تلاش های زیادی در این راستا صورت گرفت. امروزه متخصصین داروسازی بالینی دوشادوش پزشکان و سایر کادر درمانی، ارزشمندترین خدمات را به منظور کاهش مصرف بی رویه دارو و افزایش اثربخشی درمان انجام می دهند.

با حذف تعرفه خدمات داروسازان در بیمارستان و داروخانه و حتی تعرفه ساخت داروهای ترکیبی در داروخانه ها، عملا حکم نابودی رشته داروسازی صادر شد! حال باید پرسید اگر انتظار از داروخانه فقط داروفروشی است، چه نیازی به تربیت داروساز در کشور است که بیش از ۹۵ درصد آنها جذب داروخانه و بیمارستان ها می شوند؟

در حال حاضر در موقعیتی که داروسازان ایران در دشوارترین شرایط ناشی از تحریم های ظالمانه علیه کشورمان، در حال مدیریت کمبودها و خدمت ایثارگرانه به مردم هستند، در کمال تاسف دست هایی همسو با توطئه های استکبار در پشت پرده، سناریوی نابودی رشته داروسازی را به پیش می برند.

اکنون داروسازان و دانشجویان داروسازی کشور به دادخواهی دست استعانت به سوی شما دراز می کنند تا با تدبیر حضرتعالی جلوی تلخ ترین اتفاق در تاریخ نظام دارویی کشور ما گرفته شود.

با سپاس و آرزوی سربلندی

داروسازان و دانشجویان داروسازی سراسر کشور

شرکت کننده در همایش اعتراض به حذف عناوین خدمات داروسازان در کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت توسط دیوان عدالت اداری

 (۱۹ بهمن ۹۸، ساختمان مرکزی سازمان نظام پزشکی کشور )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.