یک عفونت قارچی شایع پوستی است که عمدتاً افراد سالم را تحت تاثیر قرار می دهد و به دلیل قارچ موجود در پوست طبیعی انسان ایجاد می شود.
به نظر می رسد یک استعداد ژنتیکی برای ایجاد کچلی هم وجود دارد که ماهیت آن به خوبی شناخته نشده است.
پزشک با بررسی خراش های پوست زیر میکروسکوپ به راحتی عفونت را تشخیص می دهد.
درمان تینیا ورسیکالر معمولا موثر است، اما عود آن شایع است.
تینیا ورسیکالر چیست؟ علائم و نشانه های آن را بررسی میکنیم .

تینیا یک عفونت قارچی شایع پوست است که اغلب نوجوانان و جوانان را تحت تاثیر قرار می دهد. اصطلاح versicolor به این واقعیت اشاره دارد که اغلب رنگ پوست درگیر را تغییر می دهد. شایع ترین نواحی که آن را تحت تاثیر قرار می دهد شانه ها، پشت و سینه و ساق پا است. گاهی اوقات، ممکن است بر روی چین‌های پوست مانند خمیدگی بازو، پوست زیر سینه‌ها یا کشاله ران تأثیر بگذارد. معمولاً غیر قابل مشاهده است اگر چه این همیشه در عفونتهای بچه ها قابل مشاهده است .
بررسی دقیق نواحی آسیب دیده باعث تشخیص بهتر این عفونت است چون این بیماری به ندرت علائمی ایجاد میکند .

چه چیزی باعث عفونت ورسیکالر می شود؟
آیا تینیا ورسیکالر مسری است؟

مخمری به نام مالاسزیا باعث ایجاد تینه آ ورسیکالر می شود. این مخمر به طور معمول روی پوست بیشتر بزرگسالان بدون ایجاد بیماری زندگی می کند و به دو شکل وجود دارد، یک شکل مخمر و شکلی که در نگاه میکروسکوپی شبیه ” کوفته” است و در نوع دوم، تکه‌هایی از پوست تغییر رنگ داده و به نقاط سفیدی نمایان می شود که اصطلاحا به نام tinea versicolor گفته می شود .

در حال حاضر، متخصصان پزشکی معتقدند که ماده « رنگ بر » شیمیایی تولید شده توسط مالاسزیا، آزلائیک اسید، است که مسئول از بین رفتن رنگدانه پوست است و افراد مبتلا به این بیماری مشکل خاصی نداشته و کاملاً سالم هستند.

از آنجایی که قارچ تینه آ ورسیکالر بخشی از فلور طبیعی پوست بزرگسالان است، این بیماری به طور آشکار مسری نیست. اغلب پس از درمان عود می کند، اما معمولاً پس از خوب شدن هر از یکی دو سالی این عفونت برمیگردد .

چه بیماری پوستی دیگری شبیه tinea versicolor است؟

بیماریهای پوستی زیر گاهی اوقات با بررسی ساده قابل تشخیص از tinea versicolor نیستند:

۱- پسوریازیس آلبا: این نوع خفیف اگزما است (که در افراد جوان دیده می شود) که باعث روشن شدن خفیف و تکه تکه ای در صورت، شانه ها یا بالاتنه می شود.
۲- ویتیلیگو « لک و پیس » این بیماری منجر به از بین رفتن دائمی رنگدانه می شود. ویتیلیگو بیشتر روی پوست اطراف چشم و لب یا بند انگشتان و مفاصل تأثیر می گذارد. لکه ها به رنگ سفید چینی « مثل رنگ سفید قوری » هستند و بر خلاف لکه های تینه آ ورسیکالر، بدون درمان دائمی هستند.

تشخیص تینه آ ورسیکالر

برای تایید این تشخیص روش نسبتا ساده ای است. یک قطره هیدروکسید پتاسیم روی یک خراش کوچک از پوست درگیر ریخته می شود و سپس زیر میکروسکوپ بررسی می شود. اشکال برجسته و کوفته قابل مشاهده است و تشخیص را تایید می کند.

درمان تنیه آ وسیکالر چیست؟

بسیاری از عوامل ضد قارچی برای اعمال روی پوست برای درمان تنیه آ ورسیکالر وجود دارد. داروهای بدون نسخه (OTC) شامل کلوتریمازول (Lotrimin، Mycelex)، میکونازول (Lotrimin) و سیکلوپیروکس (Ciclodan، Penlac، Loprox) است.

این را دو بار در روز به مدت 10-14 روز استفاده کنید. متأسفانه، مقدار دارو در تیوپهای کوچکی هستند و به سختی در مناطق بزرگ اعمال می شوند. اسپری های کلوتریمازول در بعضی از کشورها در دسترس هستند و می توانند رویکرد درمانی عملی تری داشته باشند. یکی دیگر از گزینه های OTC شامپو سولفید سلنیوم 1٪ (Selsun Blue) یا شامپو کتوکونازول 1٪ (Nizoral) است. برخی از پزشکان توصیه می کنند که اینها را به مدت 15 دقیقه دو بار در هفته به مدت دو تا چهار هفته استفاده کنید.

همچنین بسیاری از کرم‌های ضدقارچ قوی وجود دارند که می‌توانند عفونت را درمان کنند و همچنین فرم قوی‌تری از سولفید سلنیوم (2.5 درصد) و شامپو کتوکونازول قوی‌تر (2 درصد) را درمان می‌کنند.

با آرزوی سلامتی و تندرستی شما

دکتر محتشمی
۴ تیر ۱۴۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *