برفک دهان چیست؟

برفک یک عفونت قارچی دهان و گلو است. برفک همچنین می تواند با عفونت های مخمری مری همراه باشد. برفک به صورت لکه های کشک مانند سفید کرمی روی زبان و داخل دهان و پشت گلو ظاهر می شود. در افراد با سیستم ایمنی ضعیف، عفونت های قارچی شایع تر هستند . به عنوان مثال، در یک جمعیت غیر شیرخوار، برفک ممکن است نشانه ای از عفونت زمینه ای HIV باشد. ممکن است کودک علائمی از این بیماری نداشته باشد یا به دلیل درد یا احساس غیرعادی در دهان از خوردن یا قورت دادن امتناع کند. گاهی اوقات کودکان بزرگتر از احساس پنبه در دهان شکایت دارند.

شکل دیگر عفونت قارچی دهان، شیلیت زاویه ای است که ایجاد شکاف های دردناک در گوشه های دهان است. عفونت مخمری همچنین می تواند زبان را درگیر کند و منجر به صاف شدن (فرسایش) پاپیلاهای سطح زبان، همراه با درد و قرمز شدن زبان (کاندیدیازیس آتروفیک حاد) شود.

عفونت های قارچی چیست؟

آنچه معمولاً به عنوان عفونت های “مخمر” شناخته می شود توسط گونه های مختلفی از قارچ های مخمر مانند به نام کاندیدا، به ویژه گونه های Candida albicans ایجاد می شود. ارگانیسم های مخمری برخی از میکروب ها (از جمله باکتری ها) هستند که به طور معمول در قسمت های مختلف بدن قرار دارند و معمولاً هیچ علامت یا نشانه ای ایجاد نمی کنند.

چگونه مخمر گاهی اوقات علائم و نشانه هایی از خود نشان می دهد ؟

برخی شرایط، مانند مصرف آنتی بیوتیک، ممکن است تعادل میکروب ها را در بدن (به ویژه بین باکتری ها و قارچ ها) بر هم بزند و باعث رشد بیش از حد کاندیدا شود. مخمر همچنین می تواند در چین های مزمن مرطوب پوست مانند کشاله ران نیز رشد کند.

عفونت های مخمری ممکن است در اکثر افراد شعله ور شده و سپس بهبود یابد. با این حال، در نوزادان یا افراد با سیستم ایمنی ضعیف، مخمر می تواند باعث عفونت های جدی یا مزمن شود.

نوزادان چگونه به عفونت های قارچی مبتلا می شوند؟

بسیاری از نوزادان در طول فرآیند تولد، عفونت های کاندیدا را از مادر خود دریافت می کنند. مخمر به طور طبیعی در واژن مادر وجود دارد. نوزاد در هنگام زایمان از طریق کانال زایمان در تماس مستقیم با مخمر قرار می گیرد.

بسیاری از نوزادانی که در بدو تولد از این عفونت فرار می کنند، به زودی از تماس نزدیک با سایر اعضای خانواده به کاندیدا مبتلا می شوند.

علائم و نشانه های برفک دهان چیست؟

شایع ترین علائم برفک دهان عبارتند از:

برفک با پوشش سفید یا لکه های سفید روی زبان، دهان، گونه های داخلی و پشت گلو مشخص می شود.
بافت زیر لکه های سفید اغلب قرمز، خام و دردناک است. ضایعات می توانند دردناک و حتی هنگام خراشیدن خونریزی کنند.
برفک دهان اغلب شبیه پنیر یا کشک شیر است.
بوی بد دهان
Cheilosis (ترک خوردن در لبه های خارجی لب)
احساس گیرکردن غذا در گلو یا گلودرد
طعم عجیب یا ناخوشایند در دهان
سندرم سوزش دهان:
علائم احساس سوزش دردناک، خشکی دهان، درد، گزگز، یا بی حسی در سراسر دهان و زبان. علائم می تواند با طعم تلخ یا فلزی غیرطبیعی در دهان هم همراه باشد.
در موارد شدیدتر برفک، مری را که به معده منتهی می شود نیز ممکن است درگیر کند . این باعث درد همراه با بلع، تب و لرزش یا مشکل در بلع شود.

کودکان (و بزرگسالان) چگونه برفک دهان پیدا می کنند؟

شیوع برفک در مراکز مراقبت از کودکان ممکن است نتیجه افزایش استفاده از آنتی بیوتیک ها و رشد مخمری باشد که به طور معمول در دهان وجود دارد، نه عفونت های تازه اکتسابی کاندیدا. در کودکان (و بزرگسالان) که آنتی بیوتیک ها یا استروئیدها (مانند داروهای آسم مرتبط با کورتیزون) مصرف می کنند، تعادل میکروب های طبیعی در دهان می تواند مختل شود. این ممکن است باعث رشد بیش از حد کاندیدا شود که به نوبه خود منجر به برفک دهان می شود.

چگونه مخمر بر قرمزی و حساسیت « راش » پوشک تأثیر می گذارد؟

کاندیدا ممکن است ناحیه پوشک نوزاد را آلوده کند و راش پوشک را بدتر کند. این به این دلیل است که مخمر می تواند به راحتی روی پوست تحریک شده و مرطوب رشد سریع کند. پوست آلوده معمولا قرمز آتشین با نواحی که ممکن است حاشیه قرمز برجسته داشته باشد و معمولاً به شدت خارش دار است (خارش).

آیا مکیدن شست می تواند باعث ایجاد مشکل در مخمر شود؟

کودکانی که شست یا دیگر انگشتان خود را می مکند ممکن است گهگاه به کاندیدا در اطراف ناخن های خود مبتلا شوند. این امر باعث قرمزی لبه های ناخن می شود.

آیا یک مادر شیرده می تواند از نوزادش به عفونت های قارچی مبتلا شود؟

مادران شیرده در معرض خطر ابتلا به عفونت های کاندیدا در سینه های خود هستند (به این بیماری ورم پستان نیز می گویند) و می توانند با همان دارویی که برای نوزادان استفاده می شود درمان شوند.

درمان برفک دهان و سایر عفونت های قارچی چیست؟

متخصصان مراقبت های بهداشتی معمولاً برفک دهان و عفونت های مخمری مانند راش پوشک کاندیدا را با داروهای ضد قارچ درمان می کنند. اینها عبارتند از
نیستاتین (مایکوستاتین)، کلوتریمازول (لوترین)
یا میکونازول (مونیستات) از طریق خوراکی یا در کرمهای موضعی.
خوشبختانه اکثر کاندیداها به نیستاتین بسیار حساس هستند و مقاومت نادری وجود دارد . ضد قارچ های موضعی زیادی به عنوان مارک های بدون نسخه در دسترس هستند. برفک دهان نیاز به یک داروی خوراکی دارد که فقط با نسخه در دسترس قرار میگیرد .

نکات زیر می تواند به مراقبت از کودکان مبتلا به راش پوشک کمک کند:

مراقبان باید به طور مکرر پوشک کودک را تعویض کنند و به آرامی پوست کودک را با آب و صابون ملایم تمیز کرده و خشک کنند.
مهم است که تماس پوست با ادرار و مدفوع را به حداقل برسانید.
قرار گرفتن در معرض هوای خشک بدون پوشک نیز می تواند مفید باشد.
کرم ها یا پمادهای جلوگیری کننده عفونت مانند Desitin یا A&D مفید هستند. در حالی که نشاسته ذرت ممکن است به بثورات خفیف پوشک کمک کند، اما نباید برای کودکانی با پوست ملتهب قابل استفاده شود.

دکتر محتشمی
شنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.