بروسلوز یک بیماری عفونی است که توسط باکتری های جنس بروسلا ایجاد می شود. بروسلا کوکوباسیل های هوازی و گرم منفی هستند. بروسلوز یک عفونت مشترک بین انسان و دام است (به این معنی که این بیماری عمدتاً در حیوانات رخ می دهد اما گاهی اوقات به انسان منتقل می شود). بروسلوز به نام های مختلفی مانند تب مدیترانه ای، تب مالت، تب مواج، تب کریمه، بیماری بنگ و تب حلقوی معده شناخته شده است. بروسلوز در حیوانات وحشی آمریکای شمالی (گوزن، گاومیش کوهان دار امریکایی) و گاهی در حیوانات اهلی (گاو، خوک، گوسفند و بز) دیده می شود. گونه های اصلی جنس بروسلا که باعث بیماری می شوند عبارتند از:
B. melitensis، B. suis، B. abortus و B. canis.

اینها به ترتیب با گوسفند، خوک، گاو و سگ مرتبط هستند. مهمترین سوش بیماری زا گونه های (احتمالاً باعث ایجاد بیماری می شوند) گونه های B. melitensis و B. suis هستند.

سابقه و تاریخچه تب مالت چیست؟

بنظر میرسد تب مالت برای اولین بار توسط بقراط و رومیان بیش از 2000 سال پیش توضیح و توصیف شده است. در سال 1887، دکتر دیوید بروس موجودات زنده را از بیمارانی که در جزیره مالت زندگی می کردند (از این رو تب مالت نامیده می شود) جدا کرد. این بیماری در نهایت به نام دکتر بروس (بروسلوز) نامگذاری شد.
این بیماری در سراسر جهان یافت شده است و مناطق پرخطر شامل کشورهای مدیترانه، آمریکای جنوبی و مرکزی، اروپای شرقی، آفریقا، آسیا، خاورمیانه و کارائیب است. خوشبختانه، تنها حدود 100-200 نفر در سال در ایالات متحده آلوده می شوند. کالیفرنیا و تگزاس بالاترین نرخ ابتلا را دارند.

سویه‌های بروسلا بسیار بیماری‌زا هستند و به عنوان یک سلاح بیولوژیکی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا موجودات را می‌توان به راحتی اروزولایز کرد و از طریق هوا به سیستم تنفسی انسان انتقال داد .

علل تب مالت چیست؟

علت تب مالت باکتریایی است. باکتری بروسلا می تواند از طریق غشاهای مخاطی، شکستگی در پوست، مجاری تنفسی، دستگاه گوارش و حتی ملتحمه وارد بدن انسان شود. متأسفانه، این موجودات می توانند به خوبی در سلول های بدن، از جمله انواع مختلف سلول ها، زنده کنند . این باکتری ها می توانند از طریق سیستم لنفاوی یا در جریان خون به سایر اندام ها در سلول های انسان منتقل شوند. تقریبا هر سیستمی در بدن می‌تواند درگیر این عفونت شود و نهایتا باعث‌عفونت‌های موضعی و یا سیستمیک (در سراسر بدن) امکان پذیر است . باکتری ها در داخل سلول های میزبان تکثیر می شوند و پس از مرگ سلول آزاد خواهند شد و این باکتری ها عفونت را به سایر سلول های انسانی گسترش می دهند.

آیا تب مالت مسری است؟ و بروسلوز چه مدت مسری است؟

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC)، تب مالت فقط به طور ضعیفی مسری است، زیرا شیوع بروسلوز از فرد به فرد نادر است. متأسفانه، افراد می توانند به راحتی از خوردن یا نوشیدن لبنیات غیرپاستوریزه یا خام به این بیماری مبتلا شوند و حتی ممکن است با استنشاق باکتری های آئروسل شده یا از طریق شکستگی در پوست یا غشاهای مخاطی نیز آلوده شوند.

بروسلوز تا زمانی مسری است که باکتری های زنده در حیوانات اهلی و وحشی و یا ترشحات آنها از جمله فرآورده های شیری وجود داشته باشد. به علاوه، ثابت شده است که باکتری ها تا دو سال در شرایط مساعد (تاریکی، دمای سرد و غلظت نسبتاً بالای CO2) در محیط زنده می مانند و همچنان باعث بیماری می شوند.

دوره کمون یا نهفتگی بروسلوز چقدر است؟

دوره نهفتگی (زمان بین عفونت و ایجاد بیماری) برای بروسلوز بسیار متغیر در نظر گرفته می شود، با دامنه ای از پنج روز تا پنج ماه، با تعداد کمی از بیماران دوره کمون را تا یک سال گزارش می کنند. متوسط ​​دوره کمون حدود دو تا چهار هفته است.

علائم و نشانه های بروسلوز چیست؟

تب مالت می تواند طیف وسیعی از علائم را ایجاد کند. برخی از علائم زودرس ظاهر می شوند در حالی که برخی دیگر ممکن است در یک دوره زمانی طولانی تری ایجاد شوند. علائم اولیه ممکن است شامل شود

تب،
خستگی،
تعریق،
درد در عضلات، مفاصل و یا شکم،
درد در پشت،
از دست دادن اشتها،
کاهش وزن،
سرفه،
سردرد و یا
تورم غدد لنفاوی.
با گذشت زمان، تب ممکن است با تعریق شبانه عود کند، درد مفاصل ممکن است بدتر شود، و تورم اندامها ممکن است در قلب، بیضه ها، کبد و یا طحال رخ دهد که در نتیجه عملکرد این اندام ها کاهش می یابد. برخی افراد دچار بثورات پوستی و یا میکرو آبسه (گرانولوم های زیر جلدی) در پوست می شوند. علاوه بر این، بیماران ممکن است خستگی مزمن، افسردگی و علائم عصبی داشته باشند. تقریباً دو تا چهار هفته (دوره نهفته) پس از مواجهه اولیه طول می کشد تا بیشتر افراد علائم را نشان دهند.

چه متخصصانی بروسلوز را درمان می کنند ؟

اگرچه ارائه دهنده مراقبت های اولیه بیمار (از جمله پزشکان داخلی و پزشکان خانواده) می تواند بروسلوز را درمان کند، مشورت با متخصصان بیماری های عفونی، متخصصان مغز و اعصاب، روماتولوژیست ها و متخصصان دیگر در مورد درمان و یا پیشگیری از این بیماری غیرعادی نیست. در عفونت‌های شدید، بسته به سیستم عضوی که بیشتر تغییر کرده است ، ممکن است با متخصصان دیگری مشورت شود (به عنوان مثال، متخصص اورولوژی، متخصص زنان و زایمان [برای بیمار باردار آلوده]).

دکتر محتشمی
۷ خرداد ۱۴۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.