شانکروئید چیست؟

شانکروئید عفونتی است که توسط باکتری Hemophilus ducreyi ایجاد می شود که از یک شریک جنسی به شریک جنسی دیگر منتقل می شود. این بیماری در ناحیه ای از پوست دستگاه تناسلی که از نظر جنسی در معرض تماس قرار دارد، معمولاً آلت تناسلی و فرج (اعضای تناسلی خارجی زنان از جمله لابیا، کلیتوریس و ورودی واژن) شروع می شود. شانکروئید به صورت یک برآمدگی حساس شروع می شود که 3-10 روز (دوره کمون) پس از تماس جنسی ظاهر می شود. سلول‌هایی که برآمدگی را تشکیل می‌دهند شروع به مردن می‌کنند و برجستگی تبدیل به یک زخم (زخم باز) می‌شود که معمولاً دردناک است. اغلب، حساسیت و تورم مرتبط با غدد (غدد لنفاوی) در کشاله ران وجود دارد که معمولاً لنف (مایع بافت) را از ناحیه تناسلی تخلیه می‌کنند. با این حال، زخم دردناک و غدد لنفاوی حساس تنها در حدود یک سوم عفونت ها با هم رخ می دهند. شانکروئید در کشورهای در حال توسعه رایج است اما یک علت نسبتاً نادر زخم های تناسلی در ایالات متحده است.

تشخیص شانکروئید

اگر بیمار یک یا چند زخم دردناک در ناحیه تناسلی داشته باشد و آزمایش‌ها برای سیفلیس یا تبخال منفی باشد، تشخیص بالینی شانکروئید (که از تاریخچه پزشکی و معاینه فیزیکی انجام می‌شود) قابل تشخیص است. (کلمه شانکروئید به معنای شبیه شانکر است، زخم تناسلی که ناشی از سیفلیس است. شانکروئید را گاهی شانکر نرم می نامند تا آن را از شانکر سیفلیس که در لمس سخت احساس می شود تشخیص دهند. زخم شانکروئید نیز بر خلاف زخم دردناک است. سفلیس که بدون درد است.) تشخیص شانکروئید را می توان با کشت مواد از داخل زخم برای باکتری Hemophilus ducreyi تأیید کرد. تشخیص بالینی درمان شانکروئید را حتی اگر کشت در دسترس نباشد توجیه می کند.

درمان شانکروئید

شانکروئید تقریباً همیشه با یک دوز خوراکی آزیترومایسین (زیتروماکس) یا یک تزریق سفتریاکسون (روسفین) درمان می شود. داروهای جایگزین سیپروفلوکساسین (سیپرو) یا لووفلوکستین یا اریترومایسین هستند. از هر درمانی که استفاده شود، زخم ها باید در عرض هفت روز بهبود یابند. اگر بعد از درمان هیچ بهبودی مشاهده نشد، بیمار باید از نظر علل دیگر زخم به غیر از شانکروئید مورد ارزیابی مجدد قرار گیرد. افراد آلوده به HIV در معرض خطر بیشتری برای شکست درمان شانکروئید هستند و باید به دقت تحت نظر قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود که درمان موثر بوده است.

اگر فردی در معرض افراد مبتلا به شانکروئید قرار گیرد چه باید بکند؟

یک متخصص مراقبت های بهداشتی باید هر کسی را که با یک فرد مبتلا به شانکروئید تماس جنسی داشته است ارزیابی کند. خواه افراد در معرض زخم یا زخم داشته باشند یا نه، باید درمان شوند.

عفونت مقاربتی شانکروئید
👇
http://alborzpharma.com/مقالات/


دکتر محتشمی 17 تیر ماه ۱۴۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.